Healthcare Provider Details
I. General information
NPI: 1285790147
Provider Name (Legal Business Name): ALEXANDER PLESZYNSKI-PLATZ MD
Entity Type: Individual
Gender: Male
Sole Proprietor: Y
II. Dates (important events)
Enumeration Date: 12/28/2006
Last Update Date: 05/05/2026
Certification Date: 05/05/2026
Deactivation Date:
Reactivation Date:
III. Provider practice location address
2230 EDSEL LN NW STE 1
CORYDON IN
47112-2136
US
IV. Provider business mailing address
205 N MAIN ST
HARRISBURG IL
62946-1256
US
V. Phone/Fax
- Phone: 812-734-0303
- Fax: 812-225-5145
- Phone: 574-772-6030
- Fax: 574-772-7494
VI. Provider taxonomy
Scope of Practice (Provider specialty)
| # 1 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 208VP0014X |
| Taxonomy | Interventional Pain Medicine Physician |
| License Number | 01047322A |
| License Number State | IN |
| # 2 | |
| Primary Taxonomy | Y |
| Taxonomy Code | 208D00000X |
| Taxonomy | General Practice Physician |
| License Number | 01047322A |
| License Number State | IN |
| # 3 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | 01047322A |
| License Number State | IN |
| # 4 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207P00000X |
| Taxonomy | Emergency Medicine Physician |
| License Number | 01047322A |
| License Number State | IN |
| # 5 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207P00000X |
| Taxonomy | Emergency Medicine Physician |
| License Number | 036-067712 |
| License Number State | IL |
VIII. Authorized Official
Name:
Title or Position:
Credential:
Phone: