Healthcare Provider Details
I. General information
NPI: 1407524366
Provider Name (Legal Business Name): AMANDA KNAPPER M.ED, LPCC, NCC
Entity Type: Individual
Gender: Female
Sole Proprietor: Y
II. Dates (important events)
Enumeration Date: 09/03/2021
Last Update Date: 04/22/2026
Certification Date: 04/22/2026
Deactivation Date:
Reactivation Date:
III. Provider practice location address
112 UNIVERSITY DR N
FARGO ND
58102-4006
US
IV. Provider business mailing address
2312 42ND ST S
MOORHEAD MN
56560-8218
US
V. Phone/Fax
- Phone: 701-543-6313
- Fax: 701-935-7176
- Phone: 701-543-6313
- Fax: 701-935-7176
VI. Provider taxonomy
Scope of Practice (Provider specialty)
| # 1 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 101YP2500X |
| Taxonomy | Professional Counselor |
| License Number | 1153-9-1-21-631 |
| License Number State | ND |
| # 2 | |
| Primary Taxonomy | Y |
| Taxonomy Code | 101YP2500X |
| Taxonomy | Professional Counselor |
| License Number | 4284 |
| License Number State | MN |
| # 3 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 101Y00000X |
| Taxonomy | Counselor |
| License Number | 1153-9-1-21A |
| License Number State | ND |
| # 4 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 101YM0800X |
| Taxonomy | Mental Health Counselor |
| License Number | 1153-9-1-21A |
| License Number State | ND |
| # 5 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 101YP2500X |
| Taxonomy | Professional Counselor |
| License Number | 1153-9-1-21A |
| License Number State | ND |
VIII. Authorized Official
Name:
Title or Position:
Credential:
Phone: